Bölüm Başkanından

Doğuş Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümüne Hoş Geldiniz…

1997 yılında kurulan Doğuş Üniversitesinin en yeni bölümlerinden biri olan İnşaat Mühendisliği Bölümü 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı itibarıyla faaliyete geçmiş bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği, insanlık tarihi boyunca yaşamsal ihtiyaçların karşılanması bakımından önemli bir role sahip olmuştur. Uygarlıkların gelişmişlik düzeyi arttıkça İnşaat Mühendisliği, toplumun ihtiyaçları karşısında gelişen ve değişen bir bilim dalı olarak şekillenmiştir.

İnşaat Mühendisi, barınmak, çalışmak, eğlenmek kısacası yaşamak için gereksinmemiz olan yapıları (konut, işyeri, spor salonu, stadyum, konferans salonu…), her türlü ulaşım yapısını (yol, demiryolu, köprü, havaalanı), su ve deniz yapılarını (baraj, liman, kanal, su dağıtım şebekesi, pis su arıtma yapıları), zemin yapısını (temel, istinat duvarı, tünel) emniyet, ekonomi ve estetik faktörlerini de göz önünde bulundurarak projelendiren ve projeyi gerçekleştiren kişidir. İnşaat Mühendisi bu yapıları yaparken diğer mühendislik dallarındaki mühendislerle, mimarlarla, sosyal bilimcilerle iş birliği yapar.

Hedefimiz sorumluluklarını bilen, çevre bilinci olan, liderlik, girişimcilik, etkin takım çalışması kabiliyetine ulaşmış, özellikle mesleğini profesyonel ve etik kurallar çerçevesinde yapan mühendisler yetiştirmektir.

İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak siz öğrencilerimize merhaba, hoş geldiniz diyor, hepinize sağlıklı, başarılı, güzel anlarla dolu öğrencilik yılları diliyorum.

Prof. Dr. Emel İRTEM

Bölüm Başkanı